Logo Trabant gang Brno
CESTY Trabant gangu Brno

Chorvatsko - Vodice 2004

Nápad uspořádat tuto odvážnou výpravu (ačkoli cesty trabantů z Německa třeba až do Bulharska jsou již pověstné) se zrodil pravděpodobně na jedné z bujarých párty naší party. Setkal se s ohlasem a nadšenců se našlo dost. A tak se vše naplánovalo a víceméně zrealizovalo.

Klikněte ro zvětšení Klikněte ro zvětšení

Odjezd byl stanoven na 19.8. na parkovišti obchodního domu, kde se před zraky nechápajících okolojdoucích začali sjíždět trabanti vyzbrojeni lehátky, čluny, ploutvemi, a pro důkladnější zmatení obyčejných turistů ještě tu náhradním motorem, tu převodovkou. Když se pak oněch jedenáct bláznů, vesměs po dvoučlených posádkách, v podvečer vydalo ve směšných plastových krabičkách v barvě hraček na dalekou cestu, nebyla o pozornost nouze.


Klikněte ro zvětšení Klikněte ro zvětšení

První kafe pauza byla ještě v Mikulově, kde jsme u čerpacího stojanu preventivně přetáhli hlavy na žluťáskovi, posvačili a opět vyrazili. Cestou se začalo potvrzovat tušení, že pozornosti rozhodně neuniknem. Nejen při zastávkách, ale i za jízdy, blikaly v okolních autech foťáky, vrčely kamery, mávaly děti i babičky a troubili řidiči všech národností. Toto šílenství narůstalo úměrně vzdálenosti od českých hranic.


Cesta probíhala až nečekaně hladce, snad s vyjímkou jedné neplánované zastávky, kdy kdekdo hýbal s kdejakým káblem, s cílem stvořit z trabanta opět dvouválec. Za pár minut se dostavil úspěch, tak jsme počurali okolí rakouské dálnice a jeli dál. Občerstvovací, vyprazdňovací a doplňovací zastávky byly celkem četné, čímž se také projevovala únava členů posádek. Poněvadž někteří, ač neradi, skládali vozy na poslední chvíli. A ti co neskládali, pomáhali ostatním. Tímto jim také děkujeme.

Klikněte ro zvětšení Klikněte ro zvětšení

V půli cesty naštěstí proběhla spánková pauza na parkovišti.

Klikněte ro zvětšení Klikněte ro zvětšení Klikněte ro zvětšení

Dvoudenní cestu také půlil celodenní výlet na Plitvická jezera v chorvatském vnitrozemí. Tam mimochodem někteří také usnuli. To víte, na trávě, ve stínu, na břehu jezera, to jde samo.

Klikněte ro zvětšení Klikněte ro zvětšení Klikněte ro zvětšení

Celníky jsme zvládali hravě, poplatky taky, ovšem pokud nám nevrátili za eura drobné v jakýchsi lístcích na tramvaj, nebo čím to ti Slovinci platí. Zato mají u stojanu na tlakový vzduch také vodu, tak jsme jim z toho udělali myčku.

Klikněte ro zvětšení Klikněte ro zvětšení Klikněte ro zvětšení

Na slunné pobřeží starobylého městečka Vodice jsme úspěšně dorazili jednadvacátého ráno. Obložili jsme nádherný nový apartmánový dům našimi nádhernými starými trabanty a vytlačili tak různé trapné mercedesy a audi na okraj pozornosti. Ubytování se domluvilo a jako správní turisté jsme odešli hnít na ne zrovna nejhezčí pláže, však u překrásného azurového moře. (98,5% čechů jistě zná).


Klikněte ro zvětšení Klikněte ro zvětšení Klikněte ro zvětšení Klikněte ro zvětšení

My, vybaveni německou technikou, jsme nebyli omezeni nebližším prostorem, a tak jsme občas vyrazili na jiná místa. Navštívili jsme pláže, přístavní města i nedaleké vodopády Krka. Mimochodem skupinové slevy nebo slevy pro chudé občany východní Evropy se občas získat podaří.


Klikněte ro zvětšení Klikněte ro zvětšení Klikněte ro zvětšení

Z Chorvatska budeme zajisté vzpomínat na špičkovou zmrzlinu, kávu, pizzu a Starobrno, které jsme bohužel objevili v nedalekém výčepu až poslední den. Pivaři zaplakali, ale různých požitků, gurmánských či sportovních, bylo dost. Vlastní zásoby k dobré náladě přispěly, děvčata na pláži byla pohledná a neoblečená, a tak nám nuda nehrozila.Klikněte ro zvětšení Klikněte ro zvětšení Klikněte ro zvětšení

Zpáteční cesta se nesla v podobném duchu mírného tempa, značného zajmu a minima oprav. Kromě dotažení výfuku, jsme spíše zachraňovali jiné ztroskotance. V chorvatském šestikilometrovém tunelu možná ještě dnes skotačí ozdobná koncovka výfuku z červeného trabanta. Alespoň tehdy skákala vysoko a daleko.

Věřím, že na tuto akci, se vším dobrým i zlým, budeme ještě dlouho a rádi vzpomínat spolu se stovkami turistů, kteří nás mají na rodinných fotografiích a videozáznamech z dovolené.

Aneb jak říkala jedna paní: " Laďo vyfoť to, to nám doma nikdo neuvěří!"

Klikněte ro zvětšení Klikněte ro zvětšení Klikněte ro zvětšení Klikněte ro zvětšení Klikněte ro zvětšení

Zdraví posádky:
Petr Schober, Zdena Randulová (modrý kombik)
Michal Štauder, Petra Štauderová (zelená metalíza)
Patrik Rohleder, Jana Rohlederová (žlutý s tetováním)
Michal Hobža, Jarka Ptáčková (žlutý)
Petr Javůrek, Eva Javůrková (červený)
Filip Javůrek (zelený)

www.trabantsraz.cz
Webmaster: © komenda.eu